Rosja była w różnym czasie wroga, niepewna lub niespójna ze swoim stanowiskiem w sprawie kryptowalut. Na początku sierpnia raporty twierdziły, że rosyjski przywódca Władimir Putin podpisał ustawę, która zalegalizowała aktywa cyfrowe, takie jak Cryptosoft.

Jednak w ciągu ostatnich kilku tygodni pojawiły się propozycje , które wydają się mieć na celu ograniczenie wykorzystania kryptowalut w kraju

Obecnie bank centralny Rosji, Bank of Russia, stara się ograniczyć liczbę aktywów cyfrowych, które inwestorzy nieprofesjonalni mogą kupić w ciągu roku. Zgodnie z propozycją opublikowaną przez Bank Rosji 13 października niekwalifikowani inwestorzy indywidualni nie będą mogli nabywać aktywów cyfrowych o wartości przekraczającej 600 000 rubli rosyjskich (około 7 800 USD) rocznie. Zakwalifikowani inwestorzy – np. Ci z dyplomem ekonomii i posiadający majątek netto powyżej 6 milionów rubli (lub 74 500 USD) – nie będą jednak oczekiwać, że będą przestrzegać tego limitu.

W szczególności nowy limit będzie dotyczyć nie tylko cyfrowych aktywów finansowych, ale także innych praw cyfrowych. To nowe ograniczenie wejdzie w życie 1 stycznia 2021 r., Wraz z ogłoszeniem pierwszego rosyjskiego prawa kryptocentrycznego. Tymczasem krajowy bank centralny przyjmuje propozycje od opinii publicznej dotyczące propozycji od 13 do 27 października.

Skomplikowane relacje Rosji z Bitcoinem

Nie jest tajemnicą, że Rosja ma trudne relacje z bitcoinem. Podczas gdy niektórzy analitycy uważają, że kraj – który jest jednym z najważniejszych rynków kryptograficznych na świecie – będzie jednym z pierwszych, który wdroży pełne ramy regulacyjne dla kryptowalut, tak nie jest jeszcze. W rzeczywistości wydaje się, że rosyjski rząd koncentruje się na ograniczaniu handlu kryptowalutami i inwestycji w regionie.

Oprócz nowej propozycji ograniczenia ilości kryptowalut, które inwestorzy detaliczni mogą zgromadzić w ciągu jednego roku, Rosja jednoznacznie zakazała wymiany kryptowalut typu peer-to-peer (P2P) LocalBitcoins.

W szczególności krajowy organ regulacyjny ds. Telekomunikacji i internetu, Roskomnadzor, zablokował dostęp do portalu LocalBitcoins, ponieważ platforma rozpowszechnia zabronione informacje związane z zakupem aktywów cyfrowych, takich jak bitcoin. Rosyjscy handlowcy mogą uzyskać dostęp do LocalBitcoin tylko za pomocą narzędzi takich jak VPN, które ukrywają ich rzeczywistą lokalizację.

Banki centralne na całym świecie przyglądają się CBDC i oceniają, czy rozsądne byłoby uruchomienie cyfrowych wersji ich własnych krajowych walut fiducjarnych. Chiny i Bahamy niewątpliwie wyprzedzają inne narody w swoich planach dotyczących rodzimych walut cyfrowych. Rosja wciąż znajduje się na wczesnym etapie ustalania, czy wspierana przez bank centralny waluta cyfrowa byłaby bezcenna dla narodu. Bank Rosji opublikował niedawno nowy raport o potencjalnej emisji rubla cyfrowego. Jednak szczegóły, kiedy zostanie uruchomiony cyfrowy rubel, pozostają w dużej mierze nieznane.