Bitcoin i inne monety cyfrowe ustąpiły w piątek po ogłoszeniu jednych z największych spadków od początku pandemii, które wywołały nowe pytania o tegoroczny boom w kryptokursach.

Bitcoin niewiele się zmienił i wyniósł niewiele ponad 17 000 USD, po tym jak w czwartek przesunął się aż o 14%. Obawy o zaostrzenie przepisów kryptograficznych i zyskowność po szalonym rajdzie były jednymi z powodów, które doprowadziły do upadku.

„Po dużych wiecach akcji i różnych innych aktywów, wszystkie one są narażone na trochę przerwy“, powiedział Shane Oliver, szef strategii inwestycyjnej w AMP Capital Investors w Sydney. „Ale Bitcoin bardziej niż większość, jak wzrosła o wiele bardziej i stał się o wiele bardziej spieniony ze spekulacyjnym zainteresowaniem“.

Kryzys sprawił, że Bitcoin wzrósł w tym roku do około 140%, a to jest różnica zdań. Kryptończycy mówią o poszerzeniu bazy inwestorów i poszukiwaniu zabezpieczenia przed słabością dolara w obliczu luźnej polityki monetarnej jako o przyczynie trwałego boomu. Na tym tle mamy do czynienia z historią wielkich huśtawek, w tym pobicia rekordu sprzed trzech lat, po którym nastąpił spektakularny upadek.

Zwolennicy aktywów cyfrowych twierdzą, że obecny nacisk na waluty kryptograficzne w porównaniu z sytuacją sprzed trzech lat jest inny ze względu na rosnące zainteresowanie instytucji, np. takich jak Fidelity Investments czy JPMorgan Chase & Co.

Nieuniknione naliczanie

Właśnie w tym tygodniu Van Eck Associates wprowadził notę bitcoin exchange na giełdzie Deutsche Boerse Xetra. W październiku, PayPal powiedział, że pozwoli to klientom na dostęp do kryptokur walut.

Inni widzą oznaki piętrzenia się inwestorów detalicznych w pogoni za szybkimi zyskami, przechowując nieuniknioną rachunkowość. Trasa Bitcoin up rozpoczęła się zaledwie kilka godzin po tym, jak w grudniu 2017 r. wzrosła do 7 dolarów z rekordowego poziomu 19 511 dolarów.

Obawy związane z potencjalnymi amerykańskimi zasadami kryptograficznymi pomagają wyjaśnić czwartkowy spadek cen większości głównych aktywów cyfrowych, powiedział Ryan Rabaglia, globalny szef handlu w biurze maklerskim OSL w Hongkongu.

„Nie jest również niczym niezwykłym, że po okresach znaczących, przyspieszonych zysków, po ustąpieniu zmienności cen, obserwujemy krótkotrwałe wycofanie się z rynku“ – powiedział Ryan Rabaglia. „Gdy pył opadnie, wracamy do pracy jak zwykle, a wszystkie średnio- i długoterminowe wskaźniki bycze nadal są w grze“.

Bitcoin wzrósł o 0,3% od 8.50 rano w piątek w Tokio, podczas gdy ether wzrósł o 0,8%, a XRP – który spadł o 20% w czwartek – wzrósł o 1,7%.

Oliver z AMP Capital powiedział, że głębokość niedawnego załamania wskazuje na to, że Bitcoin „nie jest bezpiecznym magazynem wartości“, dodając, że może być podatny na zagrożenia, jeśli szczepionki Covid-19 doprowadzą do gwałtownego globalnego ożywienia w przyszłym roku.

„Drukowanie pieniędzy i osłabienie papierowych walut, przed którymi miłośnicy Bitcoinów starają się chronić, może zacząć zanikać jako problem“, powiedział.